İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zootekni Nedir.

Zootekni;et, süt, yumurta, yapağı, tiftik, gibi hayvansal ürünler elde etmek yada hayvan yetiştirme, ıslah,bakım ve besleme gibi konularda çeşidi üretim araçlarını bir arada kullanarak hayvansal ürün yada sanayi hammeddesi üretimi için çeşitli bilim, teknoloji ve benzeri uygulamaların bütünüdür. Zootekni;”bilime uyhun hayvan yetiştirme ve ıslahı bilgisi” yada “hayvan yetiştirme bilim ve teknolojisi” şeklinde de özetlenebilir.Zootekni terimi “çiftlik hayvanları birer makinedir, tüketirler ve üretirler ” şeklince yorumlayan fransız bilim adamı j. baudement tarafondan 1848 yılında “yaşayan makinelerin teknoloji bilimi” olarak tanımlanmıştır.

Zootekni bilimi evrensel, ulusal, bölgesel, ve hatta yöresel olarak farklılık arz edebilen bir bilimdir. Bu zootekninin temelinde yer alan genotipleri daha iyi tanırken, gıda mühendisliği gibi uygulamalı bilimlerle bunlardan üretilen ürünlerin yağ, protein gibi özelliklerinin düzenlenmesini sağlar. Birçok alanda üretilen ürün, hammadde yada üretim tekniği şeklinde zootekni bilimiyle bağlantılıdır.

Zeootekni bilimi evrensel ,ulusal ,bölgesel ve hatta yöresel olarak farklılık arz edebilen bir bilimdir. Bu zootekninin temelinde yer alan genotip ve çevrenin etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

Zootekni genel ve özel olmak üzere ki şekilde bölümlendirilir.Yetişme, besleme, barındırma ve hayvan yetiştirme ve yönetimi tekniği özel zootekni kapsamındadır.

Genel zootekni;

Yetiştirme;esas olarak evcil hayvanlarda kalitatif ıslah ve kantitatif popülasyon büyüklüğü araitormaları ve evcil hayvanları etkileyen yeni yöntemlerle ilgilenir.

Yetiştirme; Esas olarak evcil hayvanlarda kalitatif ıslah ve kantitatif popülasyon büyüklüğü, araştırmaları ve evcil hayvnları etkileyen yeni yöntemlerle ilgilenir.

Kalite artırımı; Hayvansal ürün üretimi et süt yumurta ve yağagı gibi ve yeni yetiştirme tekniklerinin gelişimi hayan seçimi.

Beslenme; araştırmalarda protein ,yağ , karbonhitrat ve vitamin gibi çiftlik havanlarınca önemli olan besin öğelerinin besleme standartlarında ayarlanması ve yemlerin kimyasal ve besin değeri düzeyinin tespitiylle ilgilenir.

Barındırma; Ahır sebert barınak sistemi yada gurup barınak sistemi gibi çiftlik hayvanları için gelişen koruma metodları, bunların etkinliği, mekanizsyon ve otomatikleşme konularıyla ilgilenir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.