İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sublime Text Ayarları ve eklentilerin kurulumu.

Sublime text kolay kullanım için eklentiler.

Sublime text kullanımı normalinde çok basit bir uygulama olmakla birlikte , professiyonel bir kod yazma uygulamsına dönüşebilir. Sublime text uygulaması, günümüzde çoğu devolaper(yazılımcı) tarafından tercih edilmektedir.Sublime text’in 2 türü şuan piyasada mevcut, 1.’si Sublime text 2 2.’si Sublime text 3 (tavsiye edilen). Şimdi gelelim kime göre neye göre kullanacağımızı.

Sublime text 2

Eğer ki normal bir note pad veya düzeltmeleri kullanmak istemiyorsanız, yani otomatik olarak php yazıp enterlediğinizde, sizlerin karşısına direk olarak hazır php kodlarını getirmesini istemediğinizde bunu kullanabilirsiniz. Fakat bu sadece not pad olarak kullanmaktan daha fazla işlevi bulunmakta, tabiki sublime text 3 kadar olamsada bu programıda eklentiler ile güzelleştirebiliyoruz. Bunu için bu linkteki yerden sublime text 3’ü seçerek aşağıdaki anlatacağımız işlemi yapabilirsin. Pluginlerin ismi farklılık gösterebilir tavsimeiz sublime text 3’tür.

Sublime text 3

Sublime text 3 html,css,php yanı aklınıza gelen çoğu kod yazma işlemleri için kod yazabileceğiniz bir uygulama, tabiki bunu bize yalın hali ile sunmuyor bunların tanımlamalarını yazmanız için sizlere vereceğimiz kodlar install pluginleri sayasinde kullanımı oldukça kolay bir codder programa sahip olucaksınız.

Şimdi direk olarak anlatıma geçelim.

İlk olarak package control kodlarını kopyalıyoruz buradaki linkten kopyalayabilirsiniz.

https://packagecontrol.io/installation

Bu linkten kodumu kopyaladıktan sonra sublime text programımıza giriş yapıp sol altta bulunan bilgisayar iconuna tıklıyoruz.Tıklayacağınız konumun resmi.

Burada tıkladıktan sonra açılan sekmede console yazan yere tıklıyoruz ve açılan panele package control kodlarımızı yapıştırıp enter diyoruz. Burada bu işemimiz bitti sıra geldi işlemizi kolaylaştırıcak tamamlayıcıyı eklemekte. Bu eklenti sayesinde artık binlerce plugin kurabilirsiniz.Ben sizler için html, css,boostrap,php ve birçok kolaylaştırıcı pluginleri derledim.

Bu plugunler sizin hayatınızı kolaştırmakla kalmayacak sizelere ++ vakit kazandırıcaktır.

Başlayalım pluginleri kurma işlemlerine. package control kodundan sonra o sayfayı esc’ye basarak kapatalım, kapattıktan sonra ana sayfada iken ctrl+alt+p yapalım ve yukarıda bir kutucuk çıkacak bu kutucuğa install yazalım ve enter diyelim.

Enterledikten sonra tekrar bir yazı yazma alanı açılıcaktır, bu alana aşşağıda verdiğim listedekilere tek tek yüklemeniz gerekecek 5 dakikanızı almıyor. Örneğin her seferinde ctrl+alt+p yapıcaz ve instal tıkladıktan sonra tek tek ekliyeceğiz.

Eklentiler.

 1. Alignmet
 2. Auto Semi-Colon
 3. AutoFileName
 4. Bootstrap 4 Snippets
 5. Bootstrap 4 AutoComplete
 6. Emmet
 7. Emmet CSS Snippets
 8. HTML Snippets
 9. HTML5
 10. Jquery
 11. Side​Bar​Enhancements
 12. SublimeCodeIntel
 13. SublimeLinter
 14. SublimeLinter-php

Bu eklentileri ekledikten daha sonra key bindigs ayarları var o ayarıda basit bir şekilde yapabilirsiniz, bu arak kodu sizler için kısayyolar oluşturuyor , mesela kodlar çok karmşık oldu ve bunları hizalamanız gerekiyor fakat 100 satır belki 1000 satır kod oldu bunu tek tek yapmanız imkansız olabilir.Bunun için bu kodlar sayesinde çok kolay şekilde kodları düzenleybiliceksiniz.2. özelliği örneğin 20 tane “OK” Kelimesi geçiyor kod satırınızda bunları tek tek değiştirmek yerine üstüne tıklayıp ctrl+d 2 kere yaptığınızda hepsini birlikte değiştirebiliceksiniz. Şimdi bu kodu nereye giriyoruz. Bu olayın en basit yolu, sublime text 3 programımıza girdikten sonra yukarıdaki sekmelerden preferences sekmesine tıklıyoruz açılan sekmelerden key bindigs e tıkladıktan sonra soldakileri ellemiyoruz, sağ tarafa aşağıdaki kodu yapıştırıp ctrl+s kombinasyonunu kullanrak kaydediyoru. Artık sumblime text 3 programınız tamamen kullanıma hazır bir şekilde sizleri beklemekte, kod yazan eller dert görmesin.

Key bindis kodları.

[
{"keys": ["alt+shift+f"], "command": "reindent", "args": {"single_line": false}},
{ "keys": ["ctrl+7"], "command": "toggle_comment", "args": { "block": false } },
]

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.