İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saç dökülmesine iyi gelen besinler.

Saç dökülmesi tek bir nedenden kaynaklı olamyabilir.Birçok nedenden olabilir. O yüzden doktor kontrolü olmadığı sürece kesin sonuç alamazsınız.Genetik faktörler saç dökülmesini etkileyen en önemli nedenlerden birisi. Yanlış beselenme alışkanlıkları, vitamin minarek eksiklikleri,hormonel bozuklukluklar, stres, doğum gibi sebepler saç dökülmesini etkileyebiliri.Saç dökülmeniz başladı ise öncelike uzman bir dermatoloğa gidip saç dökülme nedeni saptanması gerekiyor.Eğer saç dökülme sebebiniz gıda beslenme ise bu verilicek tüyolar sizin saç dökülme nedeninize iyi gelcektir.Saçınız kuvetlendiricektir.

Eğer saç dökülmeniz b12 kaynaklı ise, hayvansal gıdalara yeteri kadar önem vermiyorsunuz demektir.Özelikle vejeteryanlarda bu çok görülür.En iyi b12 kaynağı ise karaciğer gibi sakatatlar, diğer kaynakları ise kırmızı et,tavuk eti, balık vb etler b12 bakımından oldukça zengindir. Günlük beslenmenize bunları eklerseniz saç dökülmenizin azaldığını görüceksiniz.

2. olarak b12’nin kardeşi olan demir.Demir eksikliği saç dökülmesine yol açar. Demirin en iyi kaynağı kırmızı etler ve sakat atlar, kayısı, koyu yeşil yaparklar demir’in en iyi kaynaklarıdır.

Çinko eksikliği saç dökülmesinin bir diğer yoldur.Çinko’nun en iyi kaynakları ise karaciğer, badem, cebiz ve kabak çekirdeği çinko yönünden oldukça zengindir. Gün içerisinde beslenmenize bunları eklediğinizde çok iyi sonuçlar alabilrisiniz.

Diğer sorunumuz ise D vitamini eksikliği. D vitamini’nin en iyi kaynağı güneş ışığıdır. Vitamini alabilmeniz için saat 10:00 ila 15:00 arasında 20 dakika beklemeniz, yeterli olucaktır fakat vücudunuzda herhangi bir güneş koruyucu ve losyon olmamalıdır. Diğer bir d vitamini karşılama metodu güneş kadar etkili olmasada yumurta,tereyağ yoğurt tüketerek d vitamini alabilirsiniz. En yararlısı güneşten gelendir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.