İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OKUL SERVİS ŞOFÖRLERİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KURALLAR NELERDİR?

Yeni okul dönemi başlıyor. Bu dönemde yine öğrenciler evlerinden okula haftanın beş günü gidecekler. Bunu genel ve çoğunluk olarak okul servisleri yapmaktadır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklar servis şoförlerine emanet şekilde okullarına gidiyorlar. Bunu yaparken servis şoförlerine bir sürü sorumluluk yüklenmektedir. Bu sorumlulukların neler olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Servis araçları, her şehirde her yerde özellikle sabah ve akşam vakitleri karşımıza çıkmaktadır. Ancak ne kadar güvenli seyahat imkanı sağladıkları kapalı bir kutu gibi adeta. Artık bu gibi soruların cevabını rahatlıkla bulabilmek için servisler gözetim altına alınmış ve şoförler eskisi gibi başıboş araç kullanmamaktadırlar. Bu saydıklarımızın güven verici olması aşağıda maddeler halinde açıklamalarımızda anlatılmaktadır.

Okul servislerinin dikkat etmesi gereken kurallar

  • Öncelikli olarak araç şoförü her türlü araç kullanmaya dair belgenin sahibi olması gerekir. Psikoteknik belge, ehliyet, vs. belgeler gibi.
  • Aracın önünde, arkasında ve içinde kamera bulundurulması gerekir. Bu kameralar sayesinde her hangi bir tehlike anında müdahale etme şansı elde ederiz.
  • Araç arkasında yer alan “ Dur “ levhası araç durduğunda kırmızı yanar. Bu, aracın önünden öğrenci karşıya geçeceği anlamına gelir. Arkasından ise hiçbir öğrenci karşıya geçmemelidir.
  • Araç içinde emniyet kemelerinin takılı olması gerekir.
  • Araç durmaya yakın araç kapısı açılmamalı, tamamen durduğunda açılmalı,
  • Şoför yanı koltukta öğrenci seyahat etmemeli.
  • Araç lastik bakımları ve diğer bakımlarının tam olması gerekir.
  • Araç güzargahı esnasında şoförün bütün yol kurallarına uyması gerekir. Aksi halde bir kaza anında olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak, çocukların can güvenliği servis şoförlerine emanet olması nedeni ile şoför arkadaşların buna uygun kişilik ve karaktere uygun hareket etmesi önemlidir. Güvenli bir sürüş ile okul ve ev arasında öğrencilerin sağlıkla yolculuk etmesini sağlamaları gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.