İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kilo nasıl Verilir.

Obezite hem bireyler hem de bir bütün olarak toplum için büyük bir sağlık sorunudur. Aslında Avustralyalılar dünyanın geri kalanından daha hızlı kilo alıyorlar. Peki neden bunun hakkında bir şey yapmıyoruz? Kısacası, çünkü kilo vermek zor olabilir. Hiç denenmiş olan herkes bunu kanıtlayabilir. Basitçe söylemek gerekirse, kilo vermek için harcadığınızdan daha fazla kalori yakmanız gerekir. Bunu daha önce duydun mu? Doğru ama gerçek hayatta da bundan çok daha karmaşık. Kalori saymak yerine, gıda grubu birimlerini kullanmanın daha etkili olduğunu bulduk. 6 yiyecek grubundan da belirli miktarda yiyecek yiyerek, yalnızca kilo vermezsiniz, aynı zamanda besin dengesini de sağlarsınız. Araştırmalar, düşük GI ve daha yüksek proteinli öğünlerin bir kombinasyonunun diyet sırasında vücut ağırlığını ve açlık hissini azaltmanın en iyi yolu olduğunu göstermektedir. CSIRO Total Wellbeing Diet, proteini daha fazla etki için tüm öğünlerde eşit bir şekilde dağıt.

Kilo vermeye nasıl başlayabilirim?

Kiler ve buzdolabını temizleyerek, şu anda nerede olduğunuzu ve hedeflerinizin neler olduğunu belirlemek gibi bir kilo verme planına ilk başladığınızda, yardımcı olacak bir kaç pratiklik vardır.

Günlük alışkanlıklarınızı değiştirmenin bel üzerinde de büyük etkisi olabilir. Daha akıllıca ve sağlıklı alışveriş yapmak, hızlı ve sağlıklı yemekler pişirmeyi öğrenmek ve öğünlerinizde açlık hislerinizi azaltacak protein ve düşük GI gıdaları dahil olmak pek bir şey gerektirmez.

Ya kaybedecek çok şeyim olursa?

Öncelikle, ‘kocaman’ etiketi bırakın ve daha küçük, daha ulaşılabilir hedefler açısından kilo kaybınızı düşünmeye başlayın. Yüzde 5 hedef harika bir başlangıç, bu nedenle 100 kilo ağırlığınız varsa şimdi 5 kilo vermeyi hedefleyin.

 Kilo verdiğimde gerçekte ne olur?

Kilo vermek çıplak kemiklere sıyrılmakla ilgili değildir – bu mutlu olduğunuz kilonuzu bulmakla ilgilidir. Bazıları için sporda aktif olmak anlamına gelir – diğerleri için ise sadece ileride obezite ile ilgili hastalık riskini azaltmak anlamına gelir. Kilo vermenin tipik sağlık yararları daha iyi uyku ve günlük ruh hali, artan cinsel dürtü ve doğurganlık, yiyecek isteklerinde azalma ve obezite ile ilgili hastalıklarda azalmadır. Kilo vermek, tip 2 diyabet, osteoartrit, bazı kanserler ve kalp hastalıkları riskinizi azaltmak anlamına gelir.

Ya sadece kilo veremezsem?

Başarılı olmadan önce kilo vermeye çalıştıysanız, tekrar denemek için tereddüt etmeniz tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Başarısızlıktan korkmak, özellikle kilo verme gibi bir sorun söz konusu olduğunda tamamen normaldir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.