İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşletme Kavramı

İçinde bulunduğu sistem hangisi olursa olsun, işletmelerin temel mantığı ve çalışma prensipleri belli esas ve temmellere dayanır görüşüle tamamlanır.

Günümüzde kücük ve sade işletmelerden hükümetlere etki eden dev işletmelere kadar, ilkerei benzer ama yapılanmaları çok çeşitli olan işletmeler, sadece üretim değil, kaymu yararı, istihtam politikaları gibi birçok alanda varlığını hissettiren birimlerdir.

İşletmeler bir ekonoomide temel yapı taşlarını oluştutur. Şirket, firma, teşebüs, girişim ortaklı gibi terimlerle adlandırılan işletmeler zaman içince yaşayan organizmalar olarak değişim ve dönüşüme uğrayabilirler. İçinde bulunduğu ekonomik sistem farklı olsa bile, çalışma prensipleri üretim girdileri bir araya getirme çabaları benzeşen işletmeler, izleyen başlıklarda kavramsal olarak geniş bir kamsamla ele alınacaktir.

İşletme sözcüğğü türkcede iş kökünden gelekte olup fiil olarak çalıştırmak yayarlı bir iş yapmak, iş gördürmek gibi anlamı vardır. İsim olarak düşünüldüğünde üretim veya çalışma yapılan yer anlamına akla gelmektedir.

İşletmelerin ortaya çıkabilirmesi için, dilimizde kökünü “girişmek” fiilinden alan girişimde bulunmak eylemi gereklidir. Girişimin amacı işletme eylemini doğuracak olan unsurları bir araya getime çabasına dayanmaktadır

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.