İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dokuz Eylül Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tanıtım Yazısı

İzmirin en kökenli üniversitelerinden biri olan dokuz eylül üniversitesi (buradan sonra deü olarak yazılacak),İdari bilimler, imyo tıp, mühendislik,ve daha birçok bölümleri kapsayan bir üniversite.

Kuruluş tarıhin 1982 yılından itibaren ülkeye bir çok başarılı öğrenci katmıştır.

4 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuar, 5 meslek yüksekokuldan oluşmaktadır.

Üniversitenin asıl yerleşim yeri izmir buca’dır.Buca izmirin 3. Büyük nufusana sahip olduğundan dolayı ulaşım,alışveriş,spor,eğlence merkezler, barlar,restrantlar gibi birçok imkan sunar.

Okulun öğrenci ağızından tanıtımına gelicek olursak, hiç izmir görmemiş birileri buraya gelince önce hayal kırıklığına uğrayacaktır.Sebebi internette forumlarda konuşulanlarda duyulan izmir asıl izmir BUCADA konuşulan izmir maalesef yoktur.İlk sıkıntısı olarak yürüyecek kaldırım bulamıyorsunuz.Evler ve yurtlar genellikle yokuş çıkılarak ulaşılıcağından biraz yürümekte sınkıntı olabilir buralar Adatepe,Kuruçeşme,Atatürk,mahalleleridir.

Kampüslerin yer tanımı olarak,

Eğitim fakültesi tam bucanın en keyifli yerinde konumlanmakta, yanlarında onlarca bar cafe ile tam merkezi konumdadır.Heryerinden ulaşmı kolay ve sıkılmadan yapabileceğiniz birçok aktiviteleriniz bulunmaktadır.

İibf(iktisadi ve idari bilimler fakültesi)
Eğitim fakültesi ile araları ortalama 1,5 km gibi bir mesafesi vardır.Burasıda eğitim fakültesi gibi merkezi konumda yanlarında bir çok ÖĞRENCİ EVİ bulabileceğiniz konumdadır.Buranın etrafında genellikle self servis çalışan kafelerle dolmuştur, on metre yakınında 100 bin metrekarelik Hasan ağa adında bir park vardır, burası Bucanın Alsancağı gibi yerdir. Genellikle yaz kış demeden öğrencilerler dolan bir park.Genellikle bank fazla bulunmaz, öğrenciler çimlerde oturur içeride 15 20 adım attığınızda kitap okuyanlar, gitar çalanlar, köpek sahiplerinin toplanması, vb birçok aktivite yapanlar ile karşılacaksınız.Burada alkol tüketiminin yasak olmasına rağmen alkol tüketilmeyen 1 metrekaresi bile bulunmamaktadır fakat bu aklınız şüphe düşürmesin izmirin insanları ve yeni gelen öğrenciler izmire çabuk adepte olması ve Hasan ağa parkının içinde bulunan polis devriye karakolu sayesinde yıllardır hiçbir sıkıntı yaşanmadan devam etmektedir.

Tınaztepe yerleşkesi

Tınaztepe yerleşkesi bucanın en tepesinde en sonlarına doğru yer almaktadır.Etrafı yeni yeni öğrencilere göre gelişmekte ve tam öğrenci yeri şeklini almaktadır.DEÜ’nun diğer fakültelerine göre ulaşımı daha zor olan bir yerdir.Ders işlerken camdan dışarı baktığınızda bomboş dağlık toprak tarlalar görmeniz mümkün olacaktır.Merkeze biraz uzak olsada merkeze toplu taşıma araçları ile ortalama 10-15 dakika arasında ulaşabilirsiniz. Merkeze uzak olması birşeylerden mahrum kaldınız anlamına gelmez içerisinde futbol,sinama,marketler,tenis kortları,basketbol sahaları,yemek salonları,fast food yiyecekler,manav vb bir çok şeyleri bulabilirsiniz en büyük ve en kapsamlı fakülte olmasının sebebi dağın başında olmasıdırJ

DEÜ Yurtları

  • Buca Kız Öğrenci Yurdu, Buca Eğitim Fakültesi içinde yer almakta olup; 496 yatak kapasitesi ile kız öğrencilere hizmet vermektedir.
  • DEÜ Öğrenci Yurdu, Buca Şirinkapı Mahallesinde yer almakta olup; 760 yatak kapasitesi ile erkek öğrencilere hizmet vermektedir.
  • DEÜ Reha Midilli Öğrenci Yurdu, İzmir ilinin Foça ilçesinde yer almakta olup; 40 yatak kapasitesi ile kız ve erkek öğrencilerimize hizmet vermektedir.
  • DEÜ Bergama Öğrenci Yurdu, İzmir ilinin Bergama ilçesinde yer almakta olup; 66 yatak kapasitesi ile kız ve erkek öğrencilerimize hizmet vermektedir.

Dokuz eylülün tanıtım filmini bu linkten izleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.